OBLAST ČECHY
Vinařská oblast Čechy se svými dvěma podoblastmi patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. Zahrnuje 637 hektarů vinohradů, což představuje 4 % ploch registrovaných vinic v rámci celé České republiky. Svůj zlatý věk prožívalo vinařství v Čechách před třicetiletou válkou, kdy vinice dosahovaly rozlohy asi 15 000 hektarů. Současná vinařská oblast Čechy zahrnuje 75 vinařských obcí a 168 viničních tratí. Vinařská oblast Čechy je rozdělena do dvou podoblastí: Mělnické a Litoměřické.
Mělnická: Plocha osázených vinic: 322 ha Vinařské obce: 40 Viniční tratě: 89Tato oblast nezahrnuje jen Mělník a okolí, ale také vinice v Praze, Kutné Hoře, Benátkách nad Jizerou, Kralupech nad Vltavou, Čáslavi, Berouně a Slaném. Ve středověku se zdejší vinaři soustředili především na pěstování odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), jejíž sazenice údajně nechal dovézt Karel IV. z burgundské obce Chambertin. Největší plochy jsou dnes osázeny odrůdami Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a již zmíněným Rulandským modrým, pětici nejpěstovanějších odrůd uzavírá Modrý Portugal a Svatovavřinecké.
Litoměřická: Plocha osázených vinic: 317 ha Vinařské obce: 35 Viniční tratě: 82Oblast zasahuje do okolí Litoměřic, Mostu, Roudnice nad Labem, Kada-ně, Ústí nad Labem a Loun. Významným centrem vinařství jsou Litoměřice, ve středověku po Praze druhé největší vinařské město v Čechách. Většina vinic v této podoblasti leží na jižních svazích Českého středohoří. Nejrozšířenější odrůdy zastupuje Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Ryzlink rýnský, Rulandské modré a Rulandské šedé.